Mam pasję do książek i kocham się w książkach... Stanisław Wyspiański

27 października 2018

"Śpiewająca Biblioteka"- spotkanie autorskie z Edytą Zarębską w Nowakowie

25 października w bibliotece w Nowakowie odbyło się spotkanie autorskie z Edytą Zarębską – ilustratorką, autorką bajek i powieści dla dzieci. Autorka znana jest z serii książek "Kociaki Słodziaki" oraz "Pierwsze czytanki". Jest  laureatką konkursu literackiego im. Astrid Lindgren ogłoszonego przez Fundację Cała Polska Czyta Dzieciom. Pisarka zadebiutowała własnoręcznie ilustrowaną bajką napisaną wierszem pod tytułem "Opowieści Babci Gruni". 
 Pisarce towarzyszył Robert Zarębski, z zawodu muzyk i kompozytor, autor oprawy muzycznej całego spotkania. W spotkaniu uczestniczyły dzieci klas 0 – 3 Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowakowie. Celem spotkania było zainteresowanie dzieci biblioteką i książką. Pani Edyta w specjalnie przygotowanym baśniowym stroju podzieliła się z dziećmi swoimi marzeniami z dzieciństwa.

Okazało się, że pragnęła zostać pisarką, ale najpierw marzyła o tym, aby nauczyć się czytać. Jej marzenia spełniły się dzięki wiedzy ukrytej w książkach. Pan Robert przeczytał dzieciom fragment książki ”Opowieści Babci Gruni”. Dzięki jego zdolnościom interpretacyjnym głośne czytanie zmieniło się w teatralną scenkę, która rozbawiła dzieci. Również dzięki zdolnościom Pani Edyty dzieci miały możliwość obserwowania etapów jak powstaje ilustracja do książki, co zamieniło się w niezwykłe kalambury, ponieważ dzieci miały za zadanie odgadnąć, co rysuje pani Edyta. Zadanie nie było łatwe, jednak dostarczyło wszystkim wielu emocji. Ostatecznie powstały rysunki myszy, oraz ślimaka, którego ilustratorka przepięknie pokolorowała i pozostawiła na pamiątkę w bibliotece. 

Kulminacją spotkania było wspólne zaśpiewanie piosenki opowiadającej o bibliotece i marzeniach pt. „Mądra Rzeka”. Spotkanie upłynęło w bardzo miłej i radosnej atmosferze. Na koniec do pisarki ustawiła się kolejka dzieci, które zakupiły książki i chciały otrzymać pamiątkowy wpis z autografem.
Spotkanie autorskie odbyło się w ramach projektu "Biblioteka krainą fantazji", realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Komorowie Żuławskim w ramach programu "Partnerstwo dla książki" 2018.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury