Mam pasję do książek i kocham się w książkach... Stanisław Wyspiański

18 września 2018

Spotkanie z pisarzem Jakubem Skworzem w bibliotece w Nowakowie

We wtorek, 18 września 2018 r., w bibliotece w Nowakowie odbyły się dwa spotkania autorskie.  Gościem był Pan Jakub Skworz, pisarz książek dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu udział wzięli uczniowie klas 0 -1 i klas 2-4 Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowakowie.
Tematem pierwszego spotkania były historie księżniczki Adeli. Pan Jakub przeczytał dzieciom książeczki  „Księżniczka Adela i prezent dla króla”, czyli co można dać osobie , która ma wszystko? i „Księżniczka Adela szuka przyjaciela”, jednocześnie wyświetlając ilustracje. Po krótkich rozmowach na temat lektur dzieci miały do wykonania kilka zadań: układały puzzle z ilustracjami książki, odgadywały przedmioty kryjące się w magicznym worku i przygotowały rysunkowy prezent dla rodziców. Dzieci przeszły również próbę odwagi. Musiały pokazać, że nie boją się węża wykonanego z gumy. Każde dziecko musiało go dotknąć. 
Drugie spotkanie dotyczyło znajomości prawa. 
Pan Jakub przeczytał fragment książki z serii Prawie Bajki pt. „Nieznajomość prawa szkodzi, czyli kiedy niewiedza nie pozwala uniknąć kary”. Przypadek Oskara – chłopca, który od zawsze marzył o konsoli, jednak rodzice nie chcieli mu jej kupić. Dlatego postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Wykradł tacie dowód osobisty, po kryjomu znalazł w Internecie ciekawą ofertę i zamówił sprzęt. Nie zdawał sobie jednak sprawy z tego, że najważniejsze jest często napisane małym druczkiem... Książka ta stała się doskonałym pretekstem do dyskusji z dziećmi na temat prawa w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się między innymi co to jest prawo i czy mają z nim do czynienia na co dzień.
Uczestnicy spotkania bardzo aktywnie uczestniczyli w dyskusji na temat książki. Szybko i sprawnie udało im się odnaleźć 10 różnic na obrazkach przedstawiających gabinet prawnika i rozwiązać krzyżówkę z pojęciami prawnymi, które pojawiły się w trakcie czytania lektury. Za każde prawidłowo odgadnięte hasło do krzyżówki uczniowie nagradzani byli przez Pana Jakuba naklejkami.

Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek z autografem pisarza i miały możliwość zakupu książki, również z jego z autografem.

Spotkanie zorganizowano w ramach projektu „Biblioteka krainą fantazji”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury

Fotorelacja...